Northmont Academic Challenge Tournament

Any posts that are outdated will be moved here. Please do not post any new topics in this forum.

Northmont Academic Challenge Tournament

Postby Djones » Sat Jan 26, 2019 5:30 pm

We had 14 varsity and 14 JV teams play at Northmont today. Teams were broken into two brackets of seven and played a crossover game during their bye which did not count in the standings.

Congratulations to Little Miami A for winning their first NACT!!! Also, congratulations to Sidney for posting a perfect record to win the JV division.

Below are the final standings:

Preliminary Green Bracket:
Little Miami A 6-0, 542 points
Beavercreek B 5-1, 399 points
Walnut Hills B 4-2, 339 points
St. Charles 3-3, 348 points
Oakwood 2-4, 280 points
Urbana 1-5, 188 points
Van Wert 0-6, 186 points

Preliminary Gold Bracket:
Walnut Hills A 6-0, 493 points
Clermont Northeastern 5-1, 421 points
Tippecanoe 4-2, 454 points
Beavercreek A 3-3, 480 points (without Hari all day, without Tegan rounds 1-4)
Little Miami B 2-4. 280 points
Celina 1-5, 235 points
Stebbins 0-6, 186 points

Placement Games:
Championship: Little Miami A 80 Walnut Hills A 74
Third Place: Clermont Northeastern 66 Beavercreek B 63
Fifth Place: Tippecanoe 72 Walnut Hills B 54
Seventh Place: Beavercreek 98 St. Charles 56
Ninth Place: Little Miami B 59 Oakwood 57
Eleventh Place: Celina 58 Urbana 34
Thirteenth Place: Stebbins 46 Van Wert 33

JV Preliminary Thunder Bracket:
Walnut Hills 6-0, 274 points
Oakwood 5-1, 299 points
St. Charles 4-2, 222 points
Little Miami B 3-3, 239 points
Crestview 2-4, 187 points
Stebbins A 1-5, 178 points
Ursuline 0-6, 136 points

JV Preliminary Bolt Bracket:
Sidney 6-0, 410 points
Little Miami A 5-1, 351 points
Tippecanoe 4-2, 228 points
Stebbins B 3-3, 144 points
Clermont Northeastern 2-4, 169 points
Celina 1-5, 87 points
Urbana 0-6, 85 points

Placement Games:
Championship: Sidney 75 Walnut Hills 33
Third Place: Little Miami A 48 Oakwood 36
Fifth Place: St. Charles 50 Tippecanoe 30
Seventh Place: Little Miami B 47 Stebbins B 12
Ninth Place: Clermont Northeastern 46 Crestview 33
Eleventh Place: Stebbins A 46 Celina 12
Thirteenth Place: Urbana def Ursuline FORFEIT
David Jones
Coach, Northmont High School
Djones
Varsity
 
Posts: 180
Joined: Sat Feb 22, 2014 7:28 pm

Return to Old/Outdated Posts

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron