The Ohio Quizbowl Forum

A forum dedicated to discussing all things related to high school quizbowl in Ohio.
It is currently Mon Feb 18, 2019 5:55 am

All times are UTC - 5 hours




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: Sat Jan 26, 2019 5:30 pm 
Offline
Varsity

Joined: Sat Feb 22, 2014 7:28 pm
Posts: 165
We had 14 varsity and 14 JV teams play at Northmont today. Teams were broken into two brackets of seven and played a crossover game during their bye which did not count in the standings.

Congratulations to Little Miami A for winning their first NACT!!! Also, congratulations to Sidney for posting a perfect record to win the JV division.

Below are the final standings:

Preliminary Green Bracket:
Little Miami A 6-0, 542 points
Beavercreek B 5-1, 399 points
Walnut Hills B 4-2, 339 points
St. Charles 3-3, 348 points
Oakwood 2-4, 280 points
Urbana 1-5, 188 points
Van Wert 0-6, 186 points

Preliminary Gold Bracket:
Walnut Hills A 6-0, 493 points
Clermont Northeastern 5-1, 421 points
Tippecanoe 4-2, 454 points
Beavercreek A 3-3, 480 points (without Hari all day, without Tegan rounds 1-4)
Little Miami B 2-4. 280 points
Celina 1-5, 235 points
Stebbins 0-6, 186 points

Placement Games:
Championship: Little Miami A 80 Walnut Hills A 74
Third Place: Clermont Northeastern 66 Beavercreek B 63
Fifth Place: Tippecanoe 72 Walnut Hills B 54
Seventh Place: Beavercreek 98 St. Charles 56
Ninth Place: Little Miami B 59 Oakwood 57
Eleventh Place: Celina 58 Urbana 34
Thirteenth Place: Stebbins 46 Van Wert 33

JV Preliminary Thunder Bracket:
Walnut Hills 6-0, 274 points
Oakwood 5-1, 299 points
St. Charles 4-2, 222 points
Little Miami B 3-3, 239 points
Crestview 2-4, 187 points
Stebbins A 1-5, 178 points
Ursuline 0-6, 136 points

JV Preliminary Bolt Bracket:
Sidney 6-0, 410 points
Little Miami A 5-1, 351 points
Tippecanoe 4-2, 228 points
Stebbins B 3-3, 144 points
Clermont Northeastern 2-4, 169 points
Celina 1-5, 87 points
Urbana 0-6, 85 points

Placement Games:
Championship: Sidney 75 Walnut Hills 33
Third Place: Little Miami A 48 Oakwood 36
Fifth Place: St. Charles 50 Tippecanoe 30
Seventh Place: Little Miami B 47 Stebbins B 12
Ninth Place: Clermont Northeastern 46 Crestview 33
Eleventh Place: Stebbins A 46 Celina 12
Thirteenth Place: Urbana def Ursuline FORFEIT

_________________
David Jones
Coach, Northmont High School


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC - 5 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group